Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zmarł Jerzy Walkusz, znany twórca ludowy z Hopowa
poniedziałek, 13 listopada 2017

W wieku 87 lat zmarł Jerzy Walkusz, znany twórca ludowy i animator kultury kaszubskiej. Był założycielem zespołu "Hopowianie", brał udział w wielu przedsięwzięciach związanych z utrwalaniem i promocją kultury regionu. - To dla nas wszystkich olbrzymia strata - mówi Marian Kowalewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie.

Jerzy Walkusz był z zawodu kowalem i rolnikiem, a z zamiłowania rzeźbiarzem. Wyrabiał m.in. kaszubskie instrumenty: diabelskie skrzypce, burczybasy i grzechotki. Wykonane przez niego instrumenty wykorzystywane są przez zespoły folklorystyczne, a także pełnią funkcję eksponatów. Jerzy Walkusz jest autorem m.in. płaskorzeźb Drogi Krzyżowej, umieszczonej w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie i „Ukrzyżowanie”, które znalazły się w sopockim ołtarzu podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1999 r.

Jerzy Walkusz jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody im. Oskara Kolberga, w kategorii „Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny”. Prowadził warsztaty etnograficzno-folklorystyczne na temat obrzędowości w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy. Na terenie jego gospodarstwa odbywały się plenery rzeźbiarskie. Współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Somoninie dla którego wykonał m.in. największe diabelskie skrzypce zaprezentowane podczas „Ostrzyckiego Lata”, później zaś brał udział w pracach nad budową rekordowego burczybasu.

Chętnie dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą podczas organizowanego w Somoninie Forum Twórców Ludowych. Przy każdej okazji opowiadał też o historii Kaszub i kaszubskich tradycjach. Był jednym z bohaterów filmów Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia „Ze śmiercią na Ty” oraz „Na psa urok” poświęconym kaszubskim wierzeniom, tradycjom i obrzędowości.

Wojciech Drewka

Link do źródła: http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2017/11/zmarl-jerzy-walkusz-znany-tworca-ludowy-z-hopowa

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.