Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Niepokój lokalnych samorządowców planami MEN
poniedziałek, 4 grudnia 2017

Zaniepokojeni planami MEN ws. obcięcia subwencji na język kaszubski są lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści. Ostatnio z pismem do szefowej resortu edukacji wystąpiła posłanka Ewa Lider z Nowoczesnej. Ale w samym Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim zdania na temat obniżenia środków na kaszubski są podzielone. Zdaniem Eugeniusza Pryczkowskiego nie powinno nikogo dziwić, że następuje urealnienie wydatków na ten cel.

Wielkie poruszenie wywołały plany Ministerstwa Edukacji Narodowej o podziale subwencji oświatowej na 2018 rok i zmniejszeniu środków na naukę języka kaszubskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie podkreśla, że obniżenie subwencji na język kaszubski oznacza poważne kłopoty właśnie dla małych szkół, których dalsze funkcjonowanie może być zagrożone. Samorządowcy zwracają z kolei uwagę, że mniejsza subwencja na kaszubski, to poważne straty finansowe dla budżetów gmin.

Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w dzisiejszej wypowiedzi dla Radia Gdańsk mówił, że propozycje MEN nie są dziełem przypadku i wpisują się w pewną narrację wobec Kaszubów, zainicjowaną 11 listopada przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha (PiS). Wystąpienie wojewody wywołało ogromne oburzenie, bo zostało odczytane jako próba przypisania Kaszubom tendencji separatystycznych.

ZK-P wystąpiło już do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji z apelem o nieobniżanie samorządom subwencji oświatowej dla uczniów uczących się języka kaszubskiego. O to samo apelują też pomorscy parlamentarzyści m.in. poseł Stanisław Lamczyk z PO oraz Ewa Lider z Nowoczesnej.

„W związku z zapowiedziami opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, chciałabym wyrazić głębokie zaniepokojenie planowanymi zmianami w sposobie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Zmiana obejmie prowadzenie szkół z nauczaniem języka regionalnego. W związku z proponowaną zmianą w rozporządzeniu MEN, sytuacja finansowa szkół z regionu Pomorza bardzo się pogorszy (…).” – pisze posłanka Nowoczesnej.

więcej: http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2017/12/samorzadowcy-bija-na-alarm-ale-nie-wszyscy-krytykuja-propozycje-obnizenia-srodkow-na-kaszubski

Wojciech Drewka

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.