Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubski stół Wigilijny w "Pytaniu na Śniadanie"
wtorek, 5 grudnia 2017
Nie znaleziono zdjecia
Fot. Screen Pytanie na Śniadanie

Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Puck po raz kolejny wystąpiły w telewizji. Tym razem delegacja wybrała się do Nadarzyna, gdzie odbyły się Centralne Targi Rolnicze. Nasze gospodynie przygotowały kaszubski wigilijny stół i stoisko z twórczością ludową. Były bohaterkami sobotniego "Pytania na Śniadanie".

To nie jest pierwszy występ w telewizji na żywo dla gospodyń z ziemi puckiej. Wcześniej na plaży w Sopocie również gościły w plenerowym studiu "Pytania na Śniadanie" pokazując kaszubskie smaki przygotowywane na Wielkanoc. Tym razem panie z KGW Gnieżdżewo, Połchowo, Żelistrzewo, Osłonino, Werblinia i Łebcz zastawiły bożonarodzeniowy stół podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie.

- Przyjechaliśmy zaprezentować nasze dziedzictwo kulinarne i jak zwykle doskonale się bawić - komentuje Regina Kwidzińska, przewodnicząca Rady Gminnej KGW w Pucku. - Pracy było dużo, ale my to uwielbiamy.

Na wigilijnym stole prosto z Kaszub zagościło aż 30 regionalnych dań. Gotowaniem wspólnie zajęły się gospodynie z KGW Gnieżdżewo i KGW Połchowo. Pracą zarządzały Maria Szefka i Agnieszka Krzebietke. Motyw przewodni: ryby morskie. Królował śledź pieczony z cebulką, śledzik z rodzynkami, czy delikatny tatar z łososia. To własnie on zszedł w mgnieniu oka. Do wytrawnych potraw trzeba też doliczyć wigilijne ciasta. Nasze panie z KGW specjalnie na tę okazję upiekły sernika i pierniczki. Klasyczny makowiec i przede wszystkim kaszubski sękacz i orzechy nadziewane cieszyły się absolutnie największą popularnością. Spokojnie można powiedzieć, że KGW z gminy Puck było najbardziej oblegane spośród 10 innych przedstawicieli Kół Gospodyń z całej Polski.

- U nas pachniało rybą i z pewnością przyciągaliśmy strojami - dodaje Regina Kwidzińska. - Zeszło prawie wszystko! Goście bardzo chętnie nas odwiedzali.

Piękny zapach i uśmiechy mieszkanek gminy Puck zadziałały jak magnes dla kamer telewizyjnych. Podczas wejścia na żywo nasze KGW zaśpiewały Kaszëbsczé Jezora, czym zaskarbiły sobie sympatię reporterki TVP 2. Jak mówią nasze bohaterki, stresu nie było, a wywiadów na imprezie udzielili co najmniej kilku. Medialne obycie traktują jako formę promowania regionu. Materiał Pytania na Śniadanie znajdziesz pod tym linkiem.

Oprócz jedzenia panie z KGW gminy Puck mocno zaznaczyły swoją obecność wśród twórców ludowych. Na stoisku prawdziwą furorę zrobił haft kaszubski. Pani Regina na bieżąco tworzyła wspaniałe kompozycje z Nordowymi motywami i chętnie o nich opowiadała.

- Na Kaszubach haftujemy różnymi ściegami. Mówiłam skąd w naszych wyrobach wzięły się sieci, mikołajek nadmorski, czy fale - wspomina szefowa gminnego KGW. - Pani Wiesława Kos z Werblini jest mistrzynią w szydełkowaniu. Jej koronkowe ozdoby bożonarodzeniowe to prawdziwe dzieła sztuki!

Wyjazd do podwarszawskiego Nadarzyna wszystkie nasze gospodynie zaliczają do udanych. Żadnej z nich nie trzeba było długo namawiać do udziału w targach.
- U nas działa 25 kół i wszystkie kręcą się jak należy - komentuje Regina Kwidzińska. - W tym miejscu należy podziękować starostwu powiatowemu i gminie Puck, które udostępniły nam swoje samochody.

Krzysztof Hoffmann

Źródło: http://puck.naszemiasto.pl/artykul/kgw-z-gminy-puck-w-pytaniu-na-sniadanie-promowaly-wigilijny,4334003,artgal,t,id,tm.html

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.