Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rocznica włączenia Kaszub do Polski
poniedziałek, 19 lutego 2018

Delegacje, poczty sztandarowe, reprezentacje oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, władze miasta i powiatu, przedstawiciele PiS-u oraz Związku Piłsudczyków RP, wzięli udział w dzisiejszych patriotycznych uroczystościach w Kartuzach. Świętowano tu 98. rocznicę Powrotu Kaszub do Macierzy, a także 80. rocznicę śmierci Aleksandra Majkowskiego.

Dzisiejszymi uroczystościami w Kartuzach otwarto rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie tutaj 98 lat temu – 8 lutego 1920 roku, wkroczyły oddziały I pułku Ułanów Krechowieckich na czele z gen. Józefem Hallerem, pokojowo przejmując pomorskie tereny na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Kaszuby środkowe znów zostały przyłączone do Polski, ludność fetowała i cieszyła się z przybycia tzw. „błękitnej armii”.

- To tu 8 lutego w godzinach popołudniowych na stację kolejową wjechał pociąg pancerny „Hallerczyk”, a razem z nim błękitni żołnierze, przynosząc wolność i niepodległość dla Kartuz i Kaszub – mówił burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

W uroczystościach wzięła udział m.in. poseł PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk, władze powiatu i miasta, delegacje szkół, związków i instytucji. Licznie przybyły reprezentacje oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z całego regionu.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Po mszy odprawionej w kartuskiej kolegiacie delegacje udały się na kartuski cmentarz, gdzie złożyły kwiaty na grobie Aleksandra Majkowskiego – jednego z najwybitniejszych pisarzy kaszubskich. W Kartuskim Centrum Kultury odbyły się także prelekcje – Łukasz Grzędzicki opowiedział o Józefie Hallerze, a prof. dr hab. Józef Borzyszkowski o Aleksandrze Majkowskim.

fot. Magda Dzienisz

 

Magda Dzienisz

Źródło: http://expresskaszubski.pl/kultura/2018/02/w-kartuzach-swietowano-rocznice-wlaczenia-kaszub-do-polski
 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.