Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uczcili 98. rocznicę powrotu Kaszub do Polski
poniedziałek, 19 lutego 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. MD-Z

Uroczystą mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, samorządowcy, parlamentarzyści, działacze kaszubscy oraz przedstawiciele szkół i instytucji działających na terenie powiatu upamiętnili 98. rocznicę włączenia Kaszub do Polski. W tym roku obchody połączono z upamiętnieniem 80. rocznicy śmierci Aleksandra Majkowskiego.

Minęło 98 lat od momentu, gdy do Kartuz wkroczyły wojska generała Hallera. Kaszuby wówczas zostały włączone do niepodległej od 1918 roku, Polski. Ziemie te przywrócono ojczyźnie na mocy traktatu wersalskiego. Walczyli o to wybitni kaszubscy działacze - Antoni Abraham z Północnych Kaszub i Tomasz Rogala z Kaszub Południowych, którzy udali się w tej na konferencję pokojową do Paryża. W akcji przejęcia Pomorza Gdańskiego uczestniczyli żołnierze Frontu Pomorskiego pod wodzą generała Józefa Hallera. Rozpoczęli od Torunia, do którego wkroczyli 18 stycznia 1920 roku, a następnie wyzwalali - miasta nadwiślańskie, Kociewie i Kaszuby. I Pułk Ułanów Krechowieckich, jeden z oddziałów "błękitnej armii" gen. Hallera wkroczył do Kartuz od strony Ręboszewa, dokładnie 8 lutego 1920 roku.

Wydarzenie to upamiętniono w niedzielę złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Po raz kolejny spotykamy się przy figurze Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Przy tej figurze, gdzie my Kaszubi, kartuzianie oddajemy hołd wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność, o naszą niepodległość. W tym roku najjaśniejsza Rzeczpospolita obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, ale my tu w Kartuzach obchodzimy 98. rocznicę powrotu Kaszub do Macierzy. To w Kartuzach, 8 lutego w godzinach popołudniowych na stację kolejową wjechał pociąg pancerny "Hallerczyk", a za nim wkroczyli błękitni żołnierze przynosząc wolność i niepodległość dla Kartuz i Kaszub - mówił Mieczysław Gołuński.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy obchodów udali się na mszę św. do kolegiaty. Po niej przemaszerują na cmentarz, gdzie odwiedzą grób śp. Aleksandra Majkowskiego.

MD-Z

Źródło: http://kartuzy.info/wiadomosc,33593,Uczcili-98-rocznice-powrotu-Kaszub-do-Polski.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.