Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Gazeta Wyborcza o XX Zjeździe Kaszubów
poniedziałek, 9 lipca 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. Jan Risek, Agencja Gazeta

W Luzinie koło Wejherowa odbył się jubileuszowy dwudziesty Światowy Zjazd Kaszubów. Gościem honorowym uroczystości był prezydent RP Andrzej Duda.

W zjeździe wzięło udział kilka tysięcy Kaszubów z Pomorza oraz żyjących w krajach Europy, Ekwadorze i w Stanach Zjednoczonych. Impreza w tym roku odbywała się po raz dwudziesty. W uroczystościach w Luzinie wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda oraz prof. Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zjazd organizuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Część Kaszubów przybyła do Luzina już w sobotę rano specjalnym pociągiem Transcassubia. Zjazd rozpoczął się mszą z kaszubskojęzyczną liturgią, która odbyła się w kościele św. Wawrzyńca. Potem prezydent Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu obelisku poświęconego prof. Gerardowi Labudzie, historykowi, który specjalizował się m.in. w historii słowiańszczyzny zachodniej, w tym Pomorza i Kaszub. Pamiątkowy kamień stanął przy Szkole Podstawowej nr 2 w Luzinie.

Uczestnicy zjazdu świętowali w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości oraz 20-lecie wprowadzenia reformy samorządowej, dzięki której powstało województwo pomorskie łączące obszar zamieszkania Kaszubów w jednej jednostce administracyjnej. Do tych dwóch wydarzeń nawiązywał w swoim przemówieniu prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Więcej: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23647701,prezydent-andrzej-duda-gosciem-zjazdu-kaszubow-w-luzinie.html

Źródło: Wyborcza.pl Trójmiasto

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.