Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Informacja Polsat News o Zjeździe Kaszubów
poniedziałek, 9 lipca 2018

- Dziękuję za wszystko to, co przez wieki robicie dla Rzeczypospolitej. Tutaj na tej ziemi i w innych miejscach - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia XX Światowego Zjazdu Kaszubów w Luzinie k. Wejherowa.

Prezydent uczestniczył w sobotę w XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie w Pomorskiem. Podczas oficjalnego otwarcia zjazdu powiedział, że jest on "wyjątkową okazją" i "zbiega się z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości".

- To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił Duda. Dodał, że Kaszubów można spotkać m.in. w Ameryce Południowej czy Północnej.

"W waszych sercach wielka odwaga"

Jak zaznaczył, "wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi, swoją tradycją rodzinną wrośli i wyrośli z tej ziemi". - Ziemi pięknej, ziemi niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, dzięki waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - stwierdził. - Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - powiedział do uczestników Zjazdu prezydent.

Zwrócił uwagę, że Kaszubi przez dzieje "płacili za to srogą cenę". - Chociażby w czasie II wojny światowej, Golgota Kaszubska, Lasy Piaśnickie, obóz koncentracyjny Stuthoff, ale zawsze była w waszych sercach wielka odwaga - wymieniał prezydent.

- To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie, którego za pomoc więźniom można było zginąć, a pomagaliście, także tutaj w Luzinie. Dziękuję, że tamte dni straszne, ale także i tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - powiedział prezydent zwracając się do Kaszubów.

Jak mówił, "jest głębia wielka w słowach kaszubskiego poety, (...) »nie ma Kaszub bez Polonii i bez Kaszub Polszczy«, ale także i nie bez przyczyny z tej ziemi wyszedł człowiek, który napisał słowa, od których zaczęliśmy nasze dzisiaj tu spotkanie - »Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy« - Józefa Wybickiego".

więcej: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-07-07/andrzej-duda-odwiedzil-kaszubow-zawsze-polska-byla-w-waszym-sercu/?ref=kraj

Źrółdo: polsatnews.pl / PAP

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.