Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Onet.pl o XX Zjeździe Kaszubów
poniedziałek, 9 lipca 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot: Adam Warżawa / PAP

Dziś rozpoczęła się msza z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy przed kościołem św. Wawrzyńca w Luzinie k. Wejherowa (woj. pomorskie). Nabożeństwo jest jednym z głównych punktów programu XX Światowego Zjazdu Kaszubów, odbywającego się w tej miejscowości.

Po mszy prezydent Polski będzie uczestniczył w uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego profesorowi Gerardowi Labudzie. Historyk (1916-2010) urodził się na Kaszubach w Nowej Hucie k. Kartuz. Specjalizował się m.in. w dziejach Słowiańszczyzny Zachodniej, w tym Pomorza i Kaszub. Przez wiele lat był związany z uniwersytetem w Poznaniu. Uczony został pochowany na cmentarzu w Luzinie.

Następnie, Andrzej Duda weźmie udział w oficjalnym otwarciu XX Zjazdu Kaszubów na boisku w Luzinie. Podczas tej uroczystości planowane jest przemówienie prezydenta RP.

Zjazdy Kaszubskie odbywają się raz w roku, za każdym razem w innej miejscowości położonej na terenie województwa pomorskiego. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na uczestników imprezy czekają m.in. koncerty i występy zespołów tanecznych, kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni oraz turniej gry w baśkę, popularnej na Kaszubach gry w karty. Zgodnie z tradycją, część uczestników Zjazdów Kaszubskich przyjeżdża na nie specjalnym pociągiem Transcassubia. Co roku w zjazdach bierze udział kilka tysięcy osób, w tym Kaszubi z zagranicy.

więcej: https://trojmiasto.onet.pl/xx-swiatowy-zjazd-kaszubow-z-udzialem-prezydenta-andrzeja-dudy/tvh74dx

Źródło: onet.pl

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.