Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
„Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polszczy”
poniedziałek, 9 lipca 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. Igor Smirnow / KPRP

- Dziękuję za wszystko to, co przez wieki robicie dla RP. W Waszych sercach zawsze była wielka odwaga - mówił w Prezydent Andrzej Duda. XX Światowy Zjazd Kaszubów w Luzinie wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski.

Andrzej Duda podkreślił wyjątkową datę Zjazdu Kaszubów, który swój okrągły jubileusz dwudziestolecia obchodzi w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

- To stulecie, jakże ważne dla mieszkańców tej ziemi, jakże ważne dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie - mówił Andrzej Duda. 

 Jak zaznaczył, "wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi i tradycją wrośli z tej ziemi". - Ziemi pięknej, niezwykłej, ziemi polskiej. Polskiej dzięki wam, waszym pradziadom, dzięki waszej wielkiej tradycji tutaj na Kaszubach - podkreślił.

 

 - Z całego serca chcę wam podziękować, żeście zawsze byli z Polską i zawsze Polska była w waszym sercu - powiedział do uczestników Zjazdu Prezydent.

Zwrócił uwagę, że Kaszubi przez dzieje "płacili za to srogą cenę". - Chociażby w czasie II wojny światowej, Golgota Kaszubska, Lasy Piaśnickie, obóz koncentracyjny Stuthoff, ale zawsze była w waszych sercach wielka odwaga - wymieniał Prezydent.

- To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie, w którym za pomoc więźniom można było zginąć, a pomagaliście, także tutaj w Luzinie. Dziękuję, że tamte dni straszne, ale także i tamto bohaterstwo i cierpienie uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty oraz złożyć pokłon ofiarom i bohaterom tamtego czasu - mówił Prezydent, zwracając się do Kaszubów.

Przypomniał słowa kaszubskiego poety "nie ma Kaszub bez Polonii i bez Kaszub Polszczy". - Ale także i nie bez przyczyny z tej ziemi wyszedł Józef Wybicki, człowiek, który napisał słowa, od których zaczęliśmy nasze dzisiaj tu spotkanie - "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".

 

Prezydent podziękował Kaszubom za to, "jacy są". - Dziękuję wam za to, że w tych wartościach trwacie. Dziękuję wam za to, że je przekazujecie, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie - znów w strojach kaszubskich, znów mówiące w waszym języku. To jest niezwykła wartość waszej kaszubskości, a zarazem waszej polskości - powiedział.

Wyznał, że niezwykle bliska jego sercu jest "tradycja pielęgnowana z pokolenia na pokolenie". - Dla mnie to przede wszystkim ta tradycja góralska, łąckich górali, gdzie urodził się mój dziadek, a nieopodal urodził się mój ojciec - dodał.

Prezydent przyznał, że był już kiedyś na zjeździe Kaszubów w Bytowie, gdy reprezentował tam wówczas Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Chciał być reprezentowany na waszym zjeździe, bo byliście dla niego ważni. Kochał waszą ziemię, związał z nią swoje życie, niezwykle szanował Kaszubów, niezwykle szanował ludzi Pomorza - zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

- To wy przynieśliście wolną Polskę w 1980 roku, to wy doprowadziliście do Porozumień Sierpniowych i do tego, że potem Polska mogła się zmienić, mimo stanu wojennego, cały czas z uporem trwaliście - za to wam dziękuję - mówił Prezydent.

Dodał, że dziękuje Kaszubom również "za ten upór, który ich cechuje w dążeniu do celu". - To dlatego m.in. Polska mogła się zaślubić z morzem, boście trwali tutaj do 20 roku, mrówczo walcząc o to, by ta ziemia była w Polsce - zaznaczył .

Prezydent podkreślił, że Kaszubi to ludzie ciężkiej pracy, którzy mierzą się często z trudnymi warunkami, z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z walką z żywiołem na morzu, ale "trwają w swojej tradycji, w wierze i zostają zawsze z Bogiem" - zaznaczył Andrzej Duda.

- Życzę wam wszelkiego powodzenia, by Pan Bóg miał wasze rodziny i waszą ziemię zawsze w swojej opiece. Życzę wam wszystkiego dobrego na następne 100 lat Rzeczypospolitej, żeby nasza Polska trwała, żeby była w jak najlepszej kondycji, żeby była silna i bezpieczna. (...) Niech Pan Bóg błogosławi Kaszubów, niech Pan Bóg błogosławi tę ziemię i Rzeczpospolitą - podkreślił Prezydent Andrzej Duda.

Obchody XX Światowego Zjazdu Kaszubów rozpoczęły się w sobotę od mszy świętej odprawionej przed kościołem św. Wawrzyńca w Luzinie k. Wejherowa.

 

Po nabożeństwie Prezydent Polski uczestniczył w uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego profesorowi Gerardowi Labudzie. Historyk (1916-2010) urodził się na Kaszubach w Nowej Hucie k. Kartuz. Specjalizował się m.in. w dziejach Słowiańszczyzny Zachodniej, w tym Pomorza i Kaszub. Przez wiele lat był związany z uniwersytetem w Poznaniu. Uczony został pochowany na cmentarzu w Luzinie.

Zjazdy Kaszubskie odbywają się raz w roku, za każdym razem w innej miejscowości położonej na terenie województwa pomorskiego. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na uczestników imprezy czekają m.in. koncerty i występy zespołów tanecznych, kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni oraz turniej gry w baśkę, popularnej na Kaszubach gry w karty. Zgodnie z tradycją, część uczestników Zjazdów Kaszubskich przyjeżdża na nie specjalnym pociągiem Transcassubia. Co roku w zjazdach bierze udział kilka tysięcy osób, w tym Kaszubi z zagranicy. (KP/PAP)

 

 

więcej: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,285,prezydent-wzial-udzial-w-xx-swiatowym-zjezdzie-kaszubow.html

Źródło: www.prezydent.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.