Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubi wstępowali do polskich organ. podziemnych
czwartek, 23 sierpnia 2018
Nie znaleziono zdjecia
fot. Rafał Pijański

Tożsamość regionalna Kaszubów połączona z silnym przywiązaniem do polskości stanowi siłę naszego narodu. W naszym interesie jest, by to docenić - uważa prof. Piotr Madajczyk.

"Kamerdyner" to tytuł książki (autorzy: Marek Klata, Michał Pruski, Mirosław Piepka i Paweł Kraśnicki) i filmu, który będzie miał premierę we wrześniu. Opowiedziana i w książce, i w filmie historia przybliża tragiczne losy Kaszubów. Przeprowadza nas przez pierwszą połowę XX wieku, nie pomijając najbardziej dramatycznych wydarzeń, takich jak ludobójstwo w Lasach Piaśnickich na początku drugiej wojny światowej. - W "Kamerdynerze" zaplata się epicko wątek miłosny i narodowościowy, aż do nieuchronnego końca, który wyznacza rok 1945 i wejście Armii Czerwonej na tereny Kaszub - mówi reżyser Filip Bajon.

Współautor książki i producent filmu Mirosław Piepka dodaje: - Fikcji w filmie "Kamerdyner" jest niewiele. To głównie udokumentowana prawda historyczna. Jednym z konsultantów tego, jak ją przedstawiono, był prof. Piotr Madajczyk z Polskiej Akademii Nauk.

Wywiad z profesorem Piotrem Madajczykiem: kliknij-> http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,23808312,kaszubi-wstepowali-do-polskich-organizacji-podziemnych-wielu.html

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.