Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939
poniedziałek, 8 października 2018
Zginęli, bo byli Polakami. Jesienią 1939 roku doszło do Zbrodni Pomorskiej, w wyniku której zamordowanych z rąk hitlerowców zostało 30 tysięcy mieszkańców dawnego województwa Pomorskiego. W Toruniu, który był przed wojną stolicą województwa, odsłonięto pomnik poświęcony ofiarom tamtych wydarzeń.

Karolewo, koło Więcborka. Jesienią 1939 roku Niemcy zamordowali tutaj ponad 1700 osób, tylko dlatego, że byli Polakami. Celem tej eksterminacji było „wyczyszczenie” - jak mówili Niemcy - terenu z przedstawicieli inteligencji, urzędników, policjantów i księży. Takich miejsc zbrodni na terenie dawnego województwa Pomorskiego było ponad 400, ofiar tysiące.

Relacja Panoramy TVP Gdańsk:

https://gdansk.tvp.pl/39353460/odsloniecie-pomnika-pamieci-ofiar-zbrodni-pomorskiej-1939zbrodni na terenie dawnego województwa Pomorskiego było ponad 400, ofiar tysiące

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.