Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kolejne wydanie kwartalnika "Moja Ziemia"!
wtorek, 9 października 2018

Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem kwartalnika kociewskiego "Moja Ziemia"!

 

"Moja Ziemia" nr (43)10/2018

 

Moja ziemia to kwartalnik wydawany przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Zblewie. Pismo powstało wkrótce po reaktywacji działalności oddziału w 1991 roku, początkowo wychodząc pod nazwą "Zblewska Ziemia". Pod koniec 1992 roku z powodu podjęcia szerokiej współpracy z oddziałami ZKP w Lubichowie, Osiecznej i Szlachcie, zmieniło nazwę na "Moja Ziemia".

Pismo szybko przyjęło także charakter periodyku gminnego, a jego wydawcy weszli w ścisłą współpracę z samorządem gminy Zblewo, który z czasem stał się współwydawcą. W 1996 r. dwumiesięcznik ukazywał się w nakładzie 500 egzemplarzy. Z powodów finansowych samorząd zdobywał coraz większy wpływ na jego wydawanie, co odbiło się negatywnie na losach pisma. W czasie kampanii wyborczej do samorządów w roku 1998 ówczesne władze gminy zawiesiło wydawanie "Mojej Ziemi" "na czas kampanii", a po wyborach już go nie wznowiły.

Pismo redagowali m.in: F. Bieliński, B. Damaszk, H. Dunajska, E. Grudniewska, J. Jasiński, E. Jędrzejewska, A. Jaruszewska, ks. A. Kujawa, F. Putkammer, M. Tomana, G. Stanowska, T. Zmura.

Do próby reaktywacji pisma doszło dopiero w listopadzie 2016 roku. Z okazji dwudziestopięciolecia Oddziału ZKP w Zblewie wydano specjalny (35) numer pisma, w którym opublikowano wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych. W grudniu tego roku wydano zaś kolejny, trzydziesty szósty numer, pierwszy regularny, który ma zapoczątkować nową serię czasopisma, wychodzącego teraz jako kwartalnik. W 2017 roku trzydzieści trzy numery czasopisma z lat dziewięćdziesiątych, zostały opublikowane w wersji cyfrowej na portalu Skarbnica Kociewska.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.