Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O Kaszubach w magazynie
środa, 24 października 2018

Słowo wstępne do numeru od Redaktor Naczelnej, Ewy Cieślik:

Bohaterem wrześniowego wywiadu w magazynie  „W Podróż” jest Filip Bajon, reżyser takich filmów, jak „Aria dla atlety”, „Przedwiośnie” czy „Śluby  panieńskie”. Jego najnowszy obraz otworzy nadchodzący Festiwal Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni. Choć zamieszkujące Polskę mniejszości narodowe i etniczne pojawiały się już na ekranach naszych kin, filmowcy rzadko sięgali po tematy dotyczące Kaszubów – tym bardziej nie sposób pominąć seansu „Kamerdynera”. Nakręcona z rozmachem saga przedstawia blisko 50 lat z życia grupy mieszkańców z Pomorza, których skomplikowane losy splątała dodatkowo historia. Także my, w artykule rozpoczynającym się na stronie 26, zapraszamy do pogłębienia wiedzy o bogactwie kaszubskiej krainy – zarówno krajobrazowym, jak i związanym z tamtejszą tradycją i kulturą. Jego nierozerwalną częścią jest m.in. kaszëbskô mowa. Ten jedyny oficjalnie uznany w Polsce język regionalny przybliżamy w rozmówkach na stronie 30. Jak powiedział nam sam reżyser, małe ojczyzny najlepiej można poznać podczas podróży – nie moglibyśmy nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Przy okazji namawiamy też Państwa, aby w drodze na Kaszuby zatrzymać się w Poznaniu (wskazujemy miejsca dostępne dla osób z niepełnosprawnością) lub Bydgoszczy. Będąc w tej ostatniej, koniecznie należy odwiedzić obiekty znajdujące się na szlaku TeH2O. To również doskonała okazja, by zobaczyć na własne oczy, jak historia  oddziaływała na losy ludzi.

Magazyn "Podróż z PKP Intercity - Narodowym przewoźnikiem kolejowym" znaleźć pod poniższym linkiem:

https://www.intercity.pl/pl/dokumenty/w_podroz/PKP_nr16.pdf

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.