Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Profesor Cezary Obracht-Prondzyński laureatem
piątek, 30 listopada 2018
Nie znaleziono zdjecia
Nz. (Od lewej) Jacek Kornacki, dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych autor portretu, Paweł Adamowicz, prezdydent Gdańska i sportretowany- profesor Cezary Obracht Prondzyński w Nadbałtyckim Centrum Kultury, fot. Dominik Paszliński

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński, laureat nagrody im. Jana Heweliusza za 2017 rok w dziedzinie nauk humanistycznych, otrzymał podczas spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku swój portret namalowany przez prof. Jacka Kornackiego, dziekana Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. To prezent od Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński w 2017 roku został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Rok później, podczas spotkania 23 listopada 2018 roku w gdańskim Nadbałtyckim Centrum Kultury, otrzymał niebanalny prezent od prezydenta Gdańska - portret namalowany przez profesora Jacka Kornackiego, dziekana Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Profesor podczas spotkania wygłosił wykład pt. "Publiczna rola nauk społecznych: autonomia - zaangażowanie - użyteczność. Kilka refleksji osobistych", można było też zapoznać się z publikacjami laureata i spróbować kaszubskiego kucha.

Profesor Cezary Obracht-Prondzyński to znany popularyzator kultury kaszubskiej i wiedzy o Kaszubach, nagrodę im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych otrzymał za wybitne osiągnięcia w badaniach kultury Kaszub i Pomorza. Socjolog, antropolog, historyk, profesor nauk humanistycznych naukowo zajmuje się socjologią etniczności, w tym m.in. mniejszościami narodowymi i etnicznymi we współczesnej Polsce i Europie, stosunkami etnicznymi na Pomorzu, a także socjologią kultury, historią i kulturą Pomorza XIX i XX wieku.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku. Przez kilkanaście lat nagrodę wręczano jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. W 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych, zaś w 2013 roku kategoria ta została poszerzona o nauki społeczne.

więcej: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/spotkanie-z-laureatem-im-jana-heweliusza-za-2017-rok,a,131551

źródło: www.gdansk.pl

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.