Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
25 grudnia 1918 Paderewski przybył do Gdańska
poniedziałek, 24 grudnia 2018
Nie znaleziono zdjecia
Ignacy Jan Paderewski witany po przybyciu do Poznania w dniu 27 grudnia 2018 roku. Do stolicy Wielkopolski przybył z Gdańska fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego/Kurier Codzienny

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski. Arthurowi Balfourowi, ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, miał on powiedzieć, że pojedzie do Polski „ale tylko przez Gdańsk”. Przybył do Gdańska w Boże Narodzenie, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.

Ignacy Jan Paderewski, polski pianista i kompozytor, w początkach XX wieku był jedną z najważniejszych postaci nie tylko polskiej kultury, ale i polityki. W okresie Bożego Narodzenia 1918 roku przybył do Gdańska. Ten fakt oraz kulisy całego wydarzenia opisał  Waldemar Borzestowski w czerwcowym tegorocznym numerze "30 dni".

Artykuł zaczyna się cytatem z samego Paderewskiego z przemówienia w Paryżu, 9 kwietnia 1919: „Gdańsk - to okno, bez którego nie mogłaby Polska oddychać”.

Autor przytacza m.in. wspominienia Józefa Czyżewskiego. „(…) To było dla wielu z nas duże rozczarowanie. Powstanie mogło się udać, tak jak się udało gdzie indziej. Dysponowaliśmy polskimi radami żołnierskimi i uzbrojonymi oddziałami kaszubskimi, Zdecydowano inaczej".

Cały artykuł znajduje sie pod liniem: Paderewski w Gdańsku przed stu laty 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.