Rekrutacja na etnofilologię kaszubską na rok akademicki 2019/20 zostanie uruchomiona 17 czerwca 2019 r. i potrwa do 25 lipca. Ogłoszenie listy kandydatów - 29 lipca.
Nie znajdziesz takich studiów nigdzie poza Gdańskiem. I nie dotyczy to wyłącznie specyficznych na skalę europejską merytorycznych treści kształcenia z nauką języka kaszubskiego na pierwszym miejscu, ale i formy studiowania: w małej grupie, bardzo blisko potencjalnego przyszłego pracodawcy i z niespotykaną powszechnie wysoką indywidualizacją programu studiów. Łączy nas język, wzbogaca różnorodność. Wśród studentów kaszubistyki są: poloniści, angliści, etnografka, archeolog, tłumacz, dziennikarka i przedstawiciele różnych obszarów sztuki: śpiewu i tańca, haftu, malarstwa... Dodać do tego należy różny stopień znajomości języka i kultury, nadto duże zaangażowanie w życie małej ojczyzny: praca w stowarzyszeniach, zrzeszeniach, kołach, zespołach... ŁĄCZY nas nieprzeciętna nieobojętność!!! Fundament studiów tworzy praktyczna nauka języka kaszubskiego (mówienie i pisanie) zanurzona w kształceniu kulturowym m.in. w formie praktycznej nauki języka w terenie; to wyjątkowa sytuacja dla lektoratu, aby „gadać” z rodzimymi użytkownikami języka tak często i systematycznie, nadto w zaaranżowanych sytuacjach społeczno-kulturowych. W przypadku nauki kaszubskiego nie trzeba korzystać z Erazmusa, aby doskonalić język! Z uczelnią współpracują instytucje kultury i szkoły. Profil praktyczny studiów oznacza ścisłą współpracę z przyszłym potencjalnym pracodawcą. Przez ostatnie lata udało się pozyskać dotację z Ministerstwa, dzięki której wzbogacano ofertę kształcenia w szkolenia (np. animacja kultury, techniki aranżacji pracy zespołowej), wyjazdy studyjne, a nawet obozy językowo-naukowe.
W PROGRAMIE STUDIÓW FILOLOGICZNYCH:
Realizację tego modułu umożliwia ścisła współpraca z interesariuszami zewnętrznymi: Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Radio
|
![]() | ||
|
||