Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.


Maturzyści z Kościerzyny na tropie etnofilologii kaszubskiej

Klasa humanistyczna z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Wybickiego w Kościerzynie 25 marca odwiedziła Uniwersytet Gdański. Tegoroczni maturzyści mieli okazję nie tylko zaznajomić się z infrastrukturą uczelni, ale także zapoznać się ze specyfiką nowego kierunku kształcenia – który ma zostać otwarty w nadchodzącym roku akademickim – etnofilologią kaszubską.

Wizytę zorganizowano z inicjatywy Justyny Pomierskiej z Katedry Polonistyki Stosowanej UG. Pani doktor towarzyszyła młodzieży w wędrówce po kampusie, a na koniec poprowadziła zajęcia na temat kaszubskich przysłów. Młodzi ludzie – na co dzień uczący się języka kaszubskiego w szkole – z zaciekawieniem uczestniczyli w tej specjalnej lekcji.

Dużym zainteresowaniem z ich strony cieszył się wykład i prezentacja kustosza Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej UG, mgr Antoniego Kakareko. Przedstawił on liczne formy piśmiennicze i wydawnicze związane z Pomorzem i Kaszubami pochodzące przede wszystkim ze spuściźny po prof. Andrzeju Bukowskim. Oglądanie wiekowych rękopisów, prac i notatek Aleksandra Majkowskiego, pierwodruków Hieronima Derdowskiego, oryginalnych zdjęć Bernarda Sychty i wielu innych cassubianów pozwoliło zebranym zgłębić wiedzę o kulturze regionu.

Zupełnie wyjątkowym doświadczeniem dla grupy z Kościerzyny była wizyta w profesjonalnym studiu radiowym na Wydziale Nauk Społecznych UG. O specyfice pracy dziennikarza mówiła red. Alina Kietrys, o dźwieku Jarosław Zorn. Niezwykłe warunki akustyczne pomieszczenia sprowokowały nawet do rozmowy, pytań! W studiu studenci nie tylko odbywają zajęcia, ale szczególnie zainteresowani pracą dziennikarza radiowego prowadzą studencką rozgłośnię, radio MORS (rozwiązanie skrótu na zdjęciu!). Także mała grupka uczniów i absolwentów liceum miała okazję nagrać własną audycję, podczas której rozmawiano o Kaszubach, o tym, jak młodzież dziś patrzy na naukę kaszubskiego w szkole i jakie miejsce zajmuje kaszubszczyzna w ich życiu.

Pobyt na Uniwersytecie był interesującym doświadczeniem. Tegoroczni maturzyści mogli przez chwilę poczuć się jak studenci. Jednak poza ukazaniem skrawka akademickiej rzeczywistości, wycieczka na uczelnię dała im też coś więcej: mogli przekonać się o bogactwie i różnorodności kaszubskiego świata, który nie kończy się wcale wraz z ostatnią zapisaną linijką w szkolnym zeszycie.

Tomasz Lidzbarski

▼ więcej zdjęć w galerii ▼
Wizyta licealistów na Uniwersytecie Gdańskim

 

________________

________________

Interesariusze
zewnętrzni

© Copyright 2017 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział etnofilologia
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.