Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rocznica ks. Antoniego Muchowskiego
Nie znaleziono zdjecia

16 kwietnia br. w Gdyni-Oksywiu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą śmierci ks. Antoniego Muchowskiego – dawnego proboszcza oksywskiej parafii, powstańca styczniowego i sybiraka. W uroczystości wzięło udział wielu oksywian, parafian, członków Rady Dzielnicy Oksywie oraz gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego m.in. ks. kanonik Kazimierz Glama, posłanka Teresa Hoppe, radny Miasta Gdyni – Jarosław Kłodziński, Jerzy Kulczyk ‒ komendant Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, dr Tomasz Rembalski ‒ sekretarz Instytutu Kaszubskiego i Andrzej Busler – prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Uroczystość rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła w asyście pocztu sztandarowego ZKP Gdynia oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Przed jej rozpoczęciem prezes ZKP Gdynia Andrzej Busler przybliżył biogram ks. Antoniego Muchowskiego. Po mszy św. zebrani udali się na grób ks. Muchowskiego. Po modlitwie i złożeniu kwiatów, komendant OSP – Jerzy Kulczyk odczytał treść uchwały na nadaniu im. ks. Antoniego Muchowskiego Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Po tej części uczestnicy uroczystości podążyli do miejscowego domu katechetycznego, gdzie odbył się wykład dr. Tomasza Rembalskiego na temat ks. Muchowskiego oraz promocja książki „Spis stałych mieszkańców Gminy Oksywie z 1925 roku”, wydany przez Muzeum Miasta Gdyni oraz gdyński oddział ZKP. Oficjalną część uroczystości zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Gdynia”.

Postać ks. Antoniego Muchowskiego, pochodzącego ze Starej Kiszewy czyli pogranicza Kaszub i Kociewia jest ważna nie tylko dla Kaszubów, ale dla wszystkich Pomorzan – to wielki patriota, powstaniec styczniowy, sybirak, orędownik powrotu polskości na Pomorze, a do tego człowiek niezwykle skromny, który nie doczekał powrotu Polski nad Bałtyk, zmarł w 1915 roku. Z pewnością wpisuje się w panteon zasłużonych postaci spoczywających na oksywskim cmentarzu obok Antoniego Abrahama i Bernarda Chrzanowskiego. Historia jego działalności i postawa, którą reprezentował z pewnością zasługują na propagowanie. Ważnym jest to, aby pamięć o nim nie zaginęła, dlatego niezwykle cennym zabiegiem jest przyjęcie imienia tego patrona przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Ochotniczej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Pełną fotorelację można zobaczyć tutaj.

Wykład o ks. Muchowskim w oksywskim Domu Parafialnym. Fot. Wioletta Talbierz

Oficjalną część uroczystości zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca "Gdynia". Fot. Czesław Pettke

Grób ks. Antoniego Muchowskiego. Fot. Wioletta Talbierz

 

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Oddziału. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

 

ZKP Oddział Gdynia

KPZ Part Gdiniô

 

ul. Słowackiego 44/7

81-392 Gdynia

Numer konta:

82 1020 1853 0000 9902 0067 4812

Biuro:

wtorki 16.00-17.00

 

Partnerzy: