Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
"Póki kropla jest w Bałtyku"
Nie znaleziono zdjecia
fot.

"Póki kropla jest w Bałtyku". Patriotyczne wydarzenie śpiewacze, w Roku Feliksa Nowowiejskiego. Celem wydarzenia jest popularyzacja "Hymnu do Bałtyku" skomponowanego w 1919 r. przez Feliksa Nowowiejskiego, specjalnie dla tworzenia wspólnoty i budowy dumy narodowej z Polski wolnej i morskiej.Idea - to integracja międzypokoleniowa zespołów śpiewaczych, szantowych i metalowych, mieszkańców Półwyspu Helskiego, turystów i internautów. Spotkajmy się w Helu 29 czerwca br. o godz. 19.00 - przed Muzeum Rybołówstwa i zaśpiewajmy „Hymn do Bałtyku” z: Chórem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Chórem św. Cecylii z Pucka, Męskim Chórem Szantowym Zawisza Czarny z Trójmiasta, Chórem Parafialnym Oremus z Helu oraz zespołami:Klang z Rzeszowa i Oberschlesien ze Śląska. Dzięki transmisji internetowej w godz. 19.00 – 20.30 połączymy się także z Polonią na całym świecie, m.in. w Europie, Kanadzie, USA, Australii i Nowa Zelandii.

http://pokikropla.pl

https://www.facebook.com/P%C3%B3ki-kropla-589724924521897/

https://www.facebook.com/events/285929011746062/

 

 

Polska droga do morza Początek minionego wieku przywrócił istnienie Rzeczypospolitej Polskiej. Już w listopadzie 1918r. - 17 dni po odzyskaniu niepodległości, Marszałek Józef Piłsudski - pierwszym dekretem, powołał Marynarkę Polską. Ale o morze musieliśmy jeszcze zabiegać w Wersalu. Polska wolna, choć bez Gdańska, ustanowionego Wolnym Miastem, symbolicznie zaślubiła skrawek morza dopiero 10 lutego 1920r. w Pucku. Nie było portów i floty, ale byli wizjonerzy. Minister Eugeniusz Kwiatkowski swoją koncepcję polityki morskiej postanowił oprzeć o Gdynię - wioskę rybacką, budując nowoczesne miasto i port - polskie „okno na świat”, a admirał Kazimierz Porębski - polskie szkolnictwo morskie. Dla Szkoły Morskiej w Tczewie zakupiono trzymasztowy bark nadając mu imię „Lwów”, Marynarka Wojenna wzbogaciła się o holenderski szkuner, który nazwano „Iskrą”, a harcerze szwedzki szkuner „Petrea” przemianowali na „Zawiszę Czarnego I”. Rozwojowi Polski wolnej i morskiej towarzyszyło budowanie dumy narodowej j świadomości, że polska droga do wolności zawsze była drogą do morza. I do tego zadania stanęli artyści, min. Feliks Nowowiejski, który – wykorzystując słowa Stanisława Rybki, skomponował „Hymn do Bałtyku”, z przekonaniem, że entuzjazmowi i solidarności, poczuciu braterstwa i wspólnoty służą pieśni chóralne. Dzisiaj „Hymn do Bałtyku” jest oficjalnym hymnem Ligi Morskiej i Rzecznej.

 

„Rok Feliksa Nowowiejskiego”

Feliks Nowowiejski (1877 – 1946) - kompozytor, dyrygent, organista, pedagog, chórmistrz; 18 stycznia br. minęła 70. rocznica śmierci. Jego talent muzyczny odkryto w szkole przyklasztornej w Świętej Lipce, a umiejętności doskonalił min.: w Berlinie i Ratyzbonie. Największym ówczesnym sukcesem było oratorium „Quo vadis” - zainspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza, wykonane prawie 200. razy w miastach Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Z ziemi obcej do Polski W berlińskim okresie działalności (1907 – 1909), dzięki współpracy z zespołami śpiewaczymi polskich emigrantów, zaczyna się budzić jego polska tożsamość. 15 lipca 1910r. chóry, zebrane na placu Matejki w Krakowie – pod batutą Feliksa Nowowiejskiego, po raz pierwszy zaśpiewały jego kompozycję "Roty", do wiersza Marii Konopnickiej, powstałą dla uświetnienia pięćsetlecia bitwy pod Grunwaldem i odsłonięcia pomnika Władysława Jagiełły. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości odpowiada na wezwanie rządu polskiego i odtąd służy swoim talentem i umiejętnościami ojczyźnie. Skomponowany w 1919r. – do słów Stanisława Rybki, „Hymn do Bałtyku” stał się deklaracją jego polskości. W 1919r. zaczyna życie i pracę w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę organów i dyryguje orkiestrą w Państwowym Konserwatorium, a jego koncerty organowe transmituje Rozgłośnia Poznańska. To okres rozwoju twórczości o charakterze historycznym i patriotycznym. Powstały min.: „Do Ojczyzny” - słowa Zygmunta Krasińskiego, „Kantata o bohaterze” - słowa Cypriana Kamila Norwida, a także hymny: „Od morza jesteśmy, od morza” - słowa Jana Kasprowicza oraz Górnośląski, Kaszubski, Pomorski, Warmiński ze zbioru pt. Hymny patriotyczne (1928). Zainteresowania folklorem zaowocowały kompozycjami i opracowaniami w zbiorach: „Śpiewnik górnośląski”, „Warmijskie pieśni ludowe”, „Dziesięć regionalnych polskich pieśni ludowych”. Zaliczany jest do czołówki kompozytorów muzyki religijnej zarówno w języku łacińskim i polskim. Twórca opery i baletu: „Legenda Bałtyku”, „Wesele na wsi”, „Tatry” (Król Wichrów) oraz muzyki symfonicznej - nieukończona IV Symfonia "Pokoju", która powstawała podczas II wojny światowej, stała się credo artysty wobec ówczesnego świata.

Nagrody, odznaczenia, funkcje honorowe. Laureat min. I nagrody stowarzyszenia The British Musician i, dwukrotnie, nagrody im. Giacomo Meyerbeera – Prix de Rome. Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu "Polonia Restituta" i tytułem Szambelana Papieskiego; członek honorowy The Organ Music Society w Londynie. Patron: Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i szkół muzycznych, m.in. w Gdańsku, Gnieźnie, Szczecinie. Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu organizuje – od 1994r., Międzynarodowy Konkurs Organowy. „Rota” i „Hymn do Bałtyku” należą do kanonu polskich pieśni patriotycznych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2016 ogłosił Rokiem Feliksa Nowowiejskiego.

Patriotyczne wydarzenie śpiewacze w Roku Feliksa Nowowiejskiego pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem wydarzenia jest popularyzacja "Hymnu do Bałtyku" skomponowanego w 1919 r. przez Feliksa Nowowiejskiego, specjalnie dla tworzenia wspólnoty i budowy dumy narodowej z Polski wolnej i morskiej.Idea - to integracja międzypokoleniowa zespołów śpiewaczych, szantowych i metalowych, mieszkańców Półwyspu Helskiego, turystów i internautów. Spotkajmy się w Helu 29 czerwca br. o godz. 19.00 - przed Muzeum Rybołówstwa i zaśpiewajmy „Hymn do Bałtyku” z: Chórem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Chórem św. Cecylii z Pucka, Męskim Chórem Szantowym Zawisza Czarny z Trójmiasta, Chórem Parafialnym Oremus z Helu oraz zespołami:Klang z Rzeszowa i Oberschlesien ze Śląska.

Dzięki transmisji internetowej w godz. 19.00 – 20.30 połączymy się także z Polonią na całym świecie, m.in. w Europie, Kanadzie, USA, Australii i Nowa Zelandii.

 

 

 

******

Szanowni Członkowie i Sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Helu, jeżeli macie czas i ochotę na dużą dawkę dobrej zabawy to zapraszamy Was do udziału w tegorocznym Zjeździe Kaszubów, który odbędzie się 4 lipca w Redzie.
Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się w Siedzibie Z K – P,
Checz Kaszubska ul. Wiejska 78

******

 

Wyzwanie podjeliśmy!

Pojechaliśmy, "Uwarzyliśmy", Zwyciężyliśmy!!!

na przyszły rok do nas wszystkich ZAPROSILIŚMY!

******

 

Podejmujemy wyzwanie! Przyjmujemy zaproszenie do Regionalnej Kulinarnej Bitwy!

Podobnie jak w zeszłym roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało dla wielbicieli sztuki kulinarnej prawdziwą gratkę – gotowanie na żywo kaszubskich specjałów. 12 maja w Jastrzębiej Górze odbędzie się II edycja Regionalnej Bitwy Kulinarnej!
W szranki o tytuł Mistrz Kulinarnego staną trzy drużyny, tym razem reprezentujące oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Helu, Dębogórza-Kosakowa i Nowej Karczmy. Ich zmagania obserwować będą m.in. zeszłorocznie zwyciężczynie z ... Zobacz więcej

Zdjęcie użytkownika Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Hel.

 

 

 

 

 

© Copyright 2020 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Hel
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.