Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
SKRA ORMUZDOWA DLA SZCZECINA
Nie znaleziono zdjecia

 

19 lutego, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Skier Ormuzdowych 2014. Wyróżnienia odebrało siedem osób: Zbigniew Błaszkowski, Zbigniew Klotzke, Krzysztof Korda, Alicja Serkowska, Ryszard Stoltmann, Maciej Tamkun, Danuta Tocke. Nagroda została ustanowiona 30 lat temu, przez ten czas otrzymało ją 159 osób.

Szanowni Państwo

   Jadąc z Gdańska do Szczecina trasą kaszubską (wierzę, że niedługo tak się będzie nazywać)  miałem czas aby przez kilka godzin wrócić myślami do uroczystości w dniu 19 lutego br., w czasie której otrzymałem Skrę Ormuzdową. Pięknie przygotowana uroczystość w Ratuszu Staromiejskim, obecność wielu znakomitych gości i wyczuwalna życzliwość dla wyróżnionych laureatów  oraz przede wszystkim sama nagroda Skra Ormuzdowa – wszystko to bardzo przeżyłem.

   Nie wszystko da się w takiej chwili powiedzieć, za wszystko i wszystkim podziękować. Dlatego pozwalam sobie tą drogą przekazać kilka przemyśleń.

   Bardzo  dziękuję raz jeszcze za to wyróżnienie, które jest wyróżnieniem dla wszystkich działających przez ponad XX lat członków naszego szczecińskiego oddziału, jest ważnym – utwierdzającym nas w Szczecinie dowodem – co do słuszności tego co robimy w kaszubskiej sprawie. Dziękuję za piękną laudację – jedyną wygłoszoną w języku kaszubskim, co znamienne i symboliczne, że dotyczącą szczecinianina.

   Siedząc jako laureat ze statuetką, dyplomem i kwiatami, patrzyłem na pełną salę, w której było wielu współczesnych Ormuzdów, wielce szanowanych działaczy, twórców, którzy dzisiaj swoją pracą, przykładem i działaniem sieją miłość do Kaszub, do naszego języka i kultury. Wielu z obecnych na tej uroczystości osób miało udział w moim/naszym szczecińskim wyróżnieniu. Myślę tutaj o senatorze RP Kazimierzu Kleinie wspierającym nasze działania, inspiratorze znanej  już wystawy Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego, moich siostrach – Danucie Rek, która będąc radną województwa pomorskiego walnie przyczyniła się do współpracy pomiędzy sejmikami obu pomorskich województw i Marii Mach, która była współorganizatorką mszy świętych z liturgią słowa w języku kaszubskim w Szczecinie. Była obecna Wanda Kiedrowska, Bernard Cirocki, Eugeniusz Pryczkowski, Dariusz Majkowski, Łukasz Grzędzicki i inni. Pamiętamy o wszystkich, którzy z serdecznością interesowali się naszymi działaniami i na których pomoc i obecność mogliśmy liczyć i bardzo serdecznie za wszystko dziękujemy. Patrząc na statuetkę Ormuzda, z którą wracałem do Szczecina widziałem w niej wszystkie dokonania i wszystkich, którzy w tym uczestniczyli. 

I taka osobista refleksja …

   Sianie skier Ormuzdowych z dala od Kaszub nie jest łatwe, nie jest tak efektywne jak na Kaszubach. Trzeba znacznie więcej skier rzucić aby uzyskać jakiś efekt. Dlatego tak ważne jest wsparcie, pomoc wszystkich osób, organizacji świadomych tych działań. Dbajmy o nasz kaszubski matecznik – o ziemię zachodniopomorską. Popularyzujmy pełną historię całego Pomorza. Popularyzujmy język i kulturę kaszubską również poza dzisiejszymi granicami Kaszub. Tego nikt za nas działaczy kaszubskich nie zrobi. Ma to ogromne znaczenie. Niech każdy mieszkaniec Pomorza - Kaszub i nie Kaszub zna historię Pomorza, historię Gryfitów i Wielkiego Księstwa Pomorskiego, kilkusetletnią historię i kulturę jego pierwszych mieszkańców - Kaszubów. Niech każdy Pomorzanin będzie dumny z tego, że żyje na Pomorzu z jego tak bogatą historią. Tak ukształtowana tożsamość pomorska z pewnością ma również ogromne znaczenie dla zachowania naszej kaszubskiej tożsamości, języka i kultury.  

                                           dr Ryszard Stoltmann Prezes ZKP O/Szczecin

ODDZIAŁ SZCZECIN

 Siedziba:
 Książnica Pomorska
 im. Stanisława Staszica
 ul. Podgórna 15/16
 70-205 Szczecin
 tel. 91 48 19 177

 Kontakt:
 Ryszard Stoltmann 
 - wiceprezes 
kaszubi.szczecin@o2.pl

© Copyright 2020 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szczecin
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.