Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Urokliwa rzeka i wiele atrakcji na lądzie

XXIX Kaszubski Spływ Kajakowy Śladami Remusa

Serdecznie zapraszamy do udziału w spływie, który rozpocznie się 5 lipca 2014 roku w Lipuszu (powiat kościerski) i będzie prowadzić urokliwą rzeką Wdą do położonego na północnym skraju Borów Tucholskich Osowa Leśnego (powiat starogardzki). A zakończy się 13 lipca.

Na Kaszubach i Kociewiu

Spływ, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie łączył przygodę wodniacką, poznawanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych Kaszub i Kociewia, z bogatym regionalnym programem kulturalnym.

W miejscu startu, w Lipuszu (biwakować będziemy na nowym polu obok szkoły), 5 lipca planujemy dzień integracyjny. W związku z odbywającym się w tym terminie Zjazdem Kaszubów w Pruszczu Gdańskim, uroczyste otwarcie spływu jest przewidziane o godz. 20. A po nim – ognisko integracyjne. Wcześniej, o godz. 16 zwiedzimy jedyne w swoim rodzaju Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu, a następnie odbędziemy spacer (2,5 km w jedną stronę) do pomnika przyrody – liczącej już prawie trzy wieki legendarnej sosny nazywanej Matką Tuszkowską.

W niedzielę 6 lipca, po powrocie z etapu Lipusz-Loryniec, zapraszamy na opłacony przez organizatora posiłek w lipuskiej restauracji Fiola. Zaraz potem, o godz. 16, będzie można uczestniczyć w miejscowym kościele w mszy św. z elementami liturgii słowa w języku kaszubskim, a odprawi ją kapelan naszego spływu ks. kanonik Roman Skwiercz.

Od godz. 18 planujemy na naszym biwaku imprezę „Niedziela z Remusem”, na którą złożą się m.in.:

  • zaprezentowanie fragmentu arcydzieła Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” o Lipnie, którego pierwowzorem był Lipusz;
  • opowieści o prototypie bohatera powieści Jakubie Remusie, pochowanym na lipuskim cmentarzu;
  • występ Pawła Ruszkowskiego z Kościerzyny, zdobywcy I nagrody na ogólnopolskim festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, wokalisty, który do światowych przebojów dopisał teksty kaszubskie o Remusie.

O godz. 21 rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki spotkanie (przy kawie i kuchu) z lipuskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego połączone z potańcówką.

W poniedziałek 7 lipca autobus zawiezie nas do Loryńca, skąd popłyniemy na biwak w Czarlinie  – w Ośrodku Szkoleniowo-Rekreacyjnym Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Przewidujemy tam „Wieczór kościerski”, a w jego trakcie:

  • spotkanie z władzami Gminy Kościerzyna i Oddziałem ZKP w Kościerzynie;
  • projekcję filmu „Remus – człowiek stąd”, opowiadającym o związkach Aleksandra Majkowskiego i bohatera jego powieści z Kościerzyną (narratorem w filmie jest prezes oddziału kościerskiego ZKP Beata Jankowska).

We wtorek 8 lipca popłyniemy kajakami do Wdzydz Kiszewskich, zwiedzimy tam Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny i – po posiłku we własnym zakresie – wrócimy na biwak w Czarlinie. Po południu popłyniemy stamtąd z kolei statkiem na Ostrów Wielki – „wyspę jak marzenie”, gdzie poznamy historię tego niezwykłego miejsca, w którym przez dwieście lat prosperowało, mimo oddalenia od lądu, znakomite gospodarstwo rodziny Knitterów. A będziemy tam gośćmi obecnego właściciela wyspy Jana Navus-Wysockiego i jego brata Józefa.

Tegoroczny spływ powiedzie Remusowych kajakarzy nie tylko przez Kaszuby, ale również przez niemniej piękne krajobrazowo i wierne tradycji Kociewie. Postaramy się przybliżyć i tę krainę pomorską, organizując na biwaku „Pod świerkami” w Czarnej Wodzie (dotrzemy tam w środę „Wieczór kociewski” z udziałem znawców i miłośników tej krainy. A płynąc na biwak zwiedzimy tajemnicze kręgi kamienne w Odrach.

W Czarnej Wodzie odbędzie się także tradycyjne spotkanie z redakcją „Pomeranii” oraz prezentacja wydawnictw, dokonana przez Księgarnię Kaszubsko-Pomorską Czec.

Biwaki i posiłki

Aby uniknąć uciążliwego codziennego rozstawiania namiotów i ich zwijania, przewidujemy biwaki jedynie w trzech miejscach: Lipuszu, Czarlinie i Czarnej Wodzie – i to na urządzonych polach namiotowych (z sanitariatami, prysznicami). Na miejsca startów, jeśli nie wypadną one w miejscowościach, w których będziemy nocować, uczestników dowiezie autobus, a po zakończeniu etapu – odwiezie na biwak.

Poza niedzielnym posiłkiem w restauracji w Lipuszu nie przewidujemy innych z góry narzuconych, gdyż w miejscach biwakowania lub w ich pobliżu będzie można bez trudu pożywić się we własnym zakresie, dostosowując menu do indywidualnych upodobań i możliwości. Oczywiście, w tej sytuacji opłata ulega zmniejszeniu o koszty posiłków polowych (ok. 50 zł).

Organizator i patron prasowy

Głównym organizatorem tegorocznego spływu Śladami Remusa, a zarazem realizatorem jest Klub Turystyczny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wanożnik.

Patronat prasowy sprawuje redakcja „Pomeranii”.

Komandorem spływu będzie w tym roku wielokrotny i niezwykle sprawny wicekomandor ds. organizacyjnych Wojciech Kuc.

Uczestnicy i sprzęt

W spływie mogą brać  udział osoby zakwalifikowane, po uprzednim zgłoszeniu. Młodzież poniżej 18 lat uczestniczy w spływie pod opieką osób pełnoletnich, za pisemną zgodą prawnych opiekunów.

Trasa spływu jest łatwa nawet dla początkujących kajakarzy.

Organizator będzie dysponować kajakami dla zainteresowanych ich wypożyczeniem uczestników spływu. Odbiór nastąpi w miejscu startu, a oddanie na mecie. Można korzystać z własnego sprzętu, ale nie zapewniamy jego przewozu.

Organizator gwarantuje fachowe prowadzenie spływu oraz opiekę ratowniczo-medyczną.

Wiosłującym może towarzyszyć grupa rowerowa.

Opłaty

Opłata na cele statutowe organizatora spływu Klubu Turystycznego ZKP Wanożnik wynosi 200 zł od osoby w przypadku członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Klubu Turystycznego Wanożnik, którzy będą mieli opłacone składki członkowskie do 2014 roku włącznie (co należy udokumentować podczas rejestracji); opłata taka przysługuje również uczniom i studentom. Pozostałe osoby wnoszą na ww. cel kwotę w wysokości 250 zł (w ubiegłym roku opłaty ulgowe wynosiły 250 zł, pozostałe – 300 zł). Kwoty wniesione na cele statutowe pokrywają m.in. ubezpieczenie osób, opiekę medyczną, przewozy uczestników i bagaży między biwakami, koszty  biwaków, część kosztów imprez kulturalnych i pamiątki spływowej oraz informatora-regulaminu-przewodnika, a także część kosztów organizacyjnych.

Opłata za wypożyczenie i przewożenie kajaka w wysokości 200 zł (100 zł od osoby) pokrywa koszty jego wypożyczenia od firmy usługowej i świadczonego przez nie transportu.

Terminy zgłoszeń i wpłat

Pisemne zgłoszenia udziału przyjmowane będą do 4 czerwca br. Druk zgłoszenia zostanie wysłany do uczestników wcześniejszych spływów wraz z uaktualnioną informacją oraz zamieszczony na stronie internetowej www.kaszubi.pl, z której należy przejść z górnego paska „Oddziały i Kluby” na podstronę Klubu Turystycznego Wanożnik. Tam też będą ukazywały się najświeższe wiadomości na temat spływu oraz zostaną umieszczone: szczegółowy informator oraz regulamin i przewodnik.

W zgłoszeniu niezbędny jest PESEL, aby można było ubezpieczyć osobę zamierzającą uczestniczyć w spływie.

Zgłoszenia można nadsyłać pocztą pod adresem siedziby klubu: ul. Straganiarska 20-23, 80-837 Gdańsk, e-mailem (najbardziej pożądany wariant) pod adresem: anna.slonce@interia.pl lub złożyć bezpośrednio w siedzibie klubu Wanożnik.

Opłaty należy uiścić do 24 czerwca na konto Klubu Turystycznego ZKP Wanożnik: Bank Millennium nr konta: 39 1160 2202 0000 0002 0852 1487 z dopiskiem „Spływ Remusa” (podając nazwiska uczestników).

Z kaszëbsczim pòzdrówkiem

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i wicekomandor spływu

Edmund Szczesiak

tel. k. 608 466 356

e-mail: szczesiak@wp.pl

KLUB TURYSTYCZNY

" WANOŻNIK "

Rok założenia - 1990

© Copyright 2017 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Klub Turystyczny "Wanożnik"
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.