Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Historia Zjazdów Kaszubów

 

Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Po wielu dekadach starań środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udało się doprowadzić do utworzenia w 1999 r. samorządu województwa pomorskiego, w którego skład weszły obszary zamieszkiwane tradycyjnie przez Kaszubów. Było to spełnienie marzeń i postulatów kilku generacji społeczników budujących ruch kaszubski. Dla uczczenia tego ważnego i historycznego dla naszej społeczności wydarzenia zorganizowano w Chojnicach w 1999 r. I Zjazd Kaszubów. Wybór tego miasta na gospodarza podyktowany był tym, że środowisko chojnickiego Zrzeszenia szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Duży odzew wywołany w regionie I Zjazdem Kaszubów sprawił, że w następnych latach inne miasta zabiegały o możliwość przejęcia roli gospodarza tej imprezy. I tak kolejne Zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach,Rumi oraz Luzinie. Za każdym razem Zjazdy Kaszubów przyciągały tysiące uczestników i były okazją do zamanifestowania dumy z osiągnięć społeczności kaszubskiej na niwie kulturalnej, gospodarczej i politycznej. Jednak najważniejsze było zawsze to, że mogliśmy się spotkać i być razem.

 XXI Zjazd Kaszubów odbędzie się 6 lipca 2019 r. w Chojnicach!

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Partnerzy i sponsorzy

 

 

 

 

 


 

 

© Copyright 2019 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Zjazd Kaszubów
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.