Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Chojnice to miasto położone w sąsiedztwie Borów Tucholskich. Zachwyca piękną przyrodą, wyjątkowym parkiem miejskim oraz średniowiecznymi basztami i bramami. Ale Chojnice to także miasto z bogatą i ciekawą historią sięgającą czasów państwa krzyżackiego.

Chojnice – miasto baszt i bram

Chojnice to malowniczo położone miasto na Pomorzu Gdańskim. Oprócz urokliwego umiejscowienia na granicy Borów Tucholskich i Krajny, mogą pochwalić się także ciekawą historią. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w dokumencie księcia Mestwina II z 1275 roku jednak dokładny rok nadania praw miejskich jest nieznany. Z dawnych dokumentów wiadomo, że w 1309 roku miasto dostało się we władanie Krzyżaków.

Bardzo dobre położenie Chojnic, na szlaku łączącym Prusy z Brandenburgią, wpłynęło na ich szybki rozwój. Aby zapobiec najazdom wroga wybudowano tu masywne mury obronne, które dziś są jedną z największych atrakcji tego pomorskiego miasta. Obecnie zachowały się umocnienia z XIV wieku, które otaczają Stare Miasto oraz baszty i bramy. Budowle te zyskały nawet swoje nazwy np. Wronia, Szewska, Kurza Stopka czy Człuchowska. Wnętrza średniowiecznych zabudowań obronnych wykorzystano do stworzenia ciekawych atrakcji m.in. muzeum etnograficznego, galerii sztuki współczesnej i biblioteki.

Podczas wznoszenia miejskich fortyfikacji Krzyżacy wybudowali także kościół farny – dzisiejszą Bazylikę pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, który stanowi jedną z największych atrakcji Chojnic. Jego budowę zakończono w 1360 roku. Świątynia jest okazałym przykładem gotyku pomorskiego. W jej wnętrzach można podziwiać m.in. freski oraz witraże ze scenami z życia Jana Chrzciciela.

Brama Pomorza

Chojnice były nazywane przez kronikarza Jana Długosza Kluczem i Bramą Pomorza. Wszystko dzięki intensywnemu rozwojowi miasta, które do końca XIV wieku stało się ważnym punktem w krzyżackim systemie obronnym.

Kolejne stulecie przyniosło długoletni konflikt zakonu krzyżackiego i Królestwa Polskiego, w wyniku którego Chojnice często przechodziły z rąk do rąk. Ważne, strategiczne położenie miasta było przyczyną stoczonej pod Chojnicami w 1454 roku jednej z pierwszych bitew wojny trzynastoletniej. Wzięło w niej udział aż 30 tysięcy osób. Ostatecznie, w 1466 roku na mocy II pokoju toruńskiego, miasto zostało włączone do Królestwa Polskiego.

Chojnice dla aktywnych

Dawniej położenie Chojnic było wielkim atutem militarnym. Dziś to przede wszystkim malowniczo umiejscowione miasto otoczone Parkiem Narodowym Bory Tucholskie oraz Tucholskim Parkiem Krajobrazowym. Jest to idealne miejsce na dłuższy lub krótszy urlop. W mieście działa park wodny a w bezpośrednim sąsiedztwie Chojnic, we wsi Charzykowy nad jeziorem Charzykowskim, znajduje się przystań żeglarska.

Jednak największą chlubą i dumą chojniczan jest miejski Park Tysiąclecia. Park powstał przed II Wojną Światową poprzez osuszenie znajdującego się na tych terenach jeziora. Wokół powstałej małej sadzawki stworzono 9 hektarowy park. Kilka lat temu nastąpiła rozbudowa terenu, który został przekształcony w rozległe, niespełna dwukrotnie większe centrum rekreacyjne na świeżym powietrzu. Rewitalizacja chojnickiego parku przyniosła miastu główną nagrodę w prestiżowym konkursie Zielone Miasta – w stronę przyszłości organizowanym przez Ministerstwo Środowiska w 2014 roku.

Zabytki w Chojnicach

- Średniowieczny układ przestrzenny Starówki z Rynkiem w punkcie centralnym

- Ratusz, Rynek - piękna neogotycka budowla z czerwonej cegły

- Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, Plac Kościelny - budowla gotycka z XIV wieku

- Barokowe kolegium pojezuickie z kościołem Zwiastowania NMP w Chojnicach

- Średniowieczne mury miejskie z bramami

- Muzeum Historyczno - Etnograficzne, ul. Podmurna 15 - Muzeum mieści się w Bramie Człuchowskiej

- Wieża ciśnień w Chojnicach

- Spichlerze w Chojnicach, ul. Krótka

 

Partnerzy i sponsorzy

 

 

 

 

 


 

 

© Copyright 2019 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Zjazd Kaszubów
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.