Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Rok Jana Trepczyka

 

Jan Trepczyk (ur. 22 X 1907 r. w Stryszej Budzie, zm. 3 IX 1989 w Wejherowie), kompozytor, poeta, publicysta, działacz kaszubski, nauczyciel, autor Słownika polsko-kaszubskiego. Współzałożyciel Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, współredaktor „Gryfa”, „Gryfa Kaszubskiego” i „Zrzeszë Kaszëbsczi”. W 1935 r. opublikował zbiór pieśni Kaszebskji pjesnjôk, który zapoczątkował rozwój kaszubskiej muzyki regionalnej. Prowadził chór dziecięcy, mieszany, współorganizował festiwale muzyczne, przeglądy zespołów pieśni i tańca, brał czynny udział w Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego na Pomorzu. Mimo dużej aktywności społecznej najbliższą była mu działalność artystyczna, a zwłaszcza poezja i muzyka. Komponując w większości pieśni do słów własnych, sięgał także do twórczości innych poetów kaszubskich (S. Bieszka, A. Labudy, A. Majkowskiego, A. Nagla, J. Piepki, J. Rompskiego). Pieśni Trepczyka cechuje duża rozpiętość tematyczna. Są wśród nich utwory odnoszące się do dawnej świetności Pomorza, utwory patriotyczne, religijne, marynistyczne, sławiące piękno rodzinnych stron, liryczne, dziecięce. Tym, co przesądza o niepowtarzalnym stylu kompozytora, jest jego szczególna inwencja melodyczna. Pozostawił po sobie 130 pieśni, z których większość weszła do kanonu muzyki regionalnej. Opublikowane zostały w dwóch zbiorach, opatrzonych wspólnym tytułem Lecë chòrankò (1980, 1997). Wiele z nich stało się przedmiotem opracowań chóralnych J. Mowińskiego (wyd. 1974, 1980, 2008) i Z. Szablewskiego (1993). Pieśni wejherowskiego kompozytora na stałe weszły do repertuaru chórów, zespołów folklorystycznych, zespołów szkolnych oraz repertuaru artystów muzyków (m.in. kaseta Lecë chòrankò 1997, płyty: Mòrze 2004, Gdze mòja chëcz 2006, Kaszuby w pieśni artystycznej 2015).

 

 

Uchwała w sprawie ustanowienia Patrona Roku 2019

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało kalendarz ścienny poświęcony patronowi roku. Kalendarz ma na celu promocję kaszubskich nazw miesięcy, dni tygodnia oraz popularnych świąt kaszubskich, a także kościelnych i państwowych. Trójdzielny kalendarz ścienny, posiada zrywane karty Kalendarium, podwójne imiona, bieżącą numerację tygodni, pasek regulowany z czerwonym okienkiem.

Kalendarz można kupic tutaj -> kliknij.

 

Zachęcamy do zapoznania się z dokładną biografią jak i twórczością Jana Trepczyka, które można znaleźć w publikacjach dostępnych w księgarni Kaszubska Książka:

 

 

Méster Jan (1907-1989). Praca monograficzna o Janie Trepczyku
 
 
Publikacja zawiera referaty z konferencji, która odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, 21 kwietnia 2017 roku. Poruszają one m.in. kwestie działalności literackiej i muzycznej Jana Trepczyk, jego inwigilacji przez Urząd Bezpieczeństwa. Publikacja zawiera także bibliografię utworów literackich, wykaz prac zachowanych w rękopisach i maszynopisach, a także bibliografię utworów muzycznych Jana Trepczyka.
 
 

Poezja Zrzeszyńców

 

"Poezja zrzeszyńców" - 8 tom Biblioteki pisarzy kaszubskich, prezentujący dorobek poetycki zrzeszyńców - Jana Trepczyka, Aleksandra Labudy, Jana Rompskiego, Stefana Bieszka, Franciszka Gruczy, Feliksa Marszałkowskiego.

http://kaszubskaksiazka.pl/poezja/412-poezja-zrzeszycow.html


Do Młodëch - Checz

 

Płyta CD zawierająca pieśni powstałe do tekstów Jana Trepczyka.

http://kaszubskaksiazka.pl/muzyka/266-do-mlodech-checz.html

© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.