Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wystawa fotografii Leszka Pękalskiego
Centrum św. Jana Gdańsk, ul. Świętojańska 50 , niedziela, 20 sierpnia 2017
  Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku 
zaprasza na wystawę fotografii
 
 
Leszka Pękalskiego 
„Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego”
 
Wernisaż 28 lipca 2017 r. (piątek), o godzinie 18.00
Centrum św. Jana Gdańsk, ul. Świętojańska 50 
 
wystawa czynna do 20 sierpnia
w godzinach 10.00–18.00
 

LESZEK JERZY PĘKALSKI

Ur. 1944 – fotografik, dydaktyk fotografii, nauczyciel akademicki, z wykształcenia fizyk-teoretyk. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prezentował 11 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w ok. 200 wystawach krajowych i zagranicznych, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Jego prace były licznie publikowane w prasie i wydawnictwach książkowych; jest współautorem (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu „Polska – dwory, dworki” (1995), autorem bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika „Kalejdoskop fotografii” (2012, nakład wyczerpany).
Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas wielokrotnych odwiedzin u Józefa Chełmowskiego na przestrzeni lat 2000–2015, ostatnie już po jego śmierci. Stanowią wybór spośród około tysiąca zdjęć.
 

JÓZEF CHEŁMOWSKI (1934–2013) – wybitny, wręcz wielki twórca ludowy z Kaszub. Malarz, rzeźbiarz, filozof, twórca książek w jednym egzemplarzu, instrumentów, które „prawie” grały i maszyn, które „prawie” (albo rzeczywiście) działały, uroczy gaduła. Czytywał Goethego w oryginale, komentował w swej twórczości wydarzenia w kraju i na świecie, tworzył do ostatnich dni życia. Nie dbał o trwałość swoich dzieł, uważał, że mogą umrzeć wraz z nim, co niestety w dużej części ma miejsce i woła o pilną konserwację. „Czarodziejski ogród”, który starałem się zdokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś.

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.