Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
JONES ISLAND KASZUBE FISHERMEN
Wejherowo, poniedziałek, 25 września 2017

Anne M. Gurnack

Emerytowana profesor Uniwersytetu Wisconsin-Parkside z USA. Profesor A. Gurnack kierowała Wydziałem Politologii, Filozofii i Prawa na Uniwersytecie Wisconsin-Parkside. Przedmiotem jej badań jest m.in. historia rybaków kaszubskich z Wyspy Jones na jeziorze Michigan w Stanie Wisconsin w USA. Kaszubi byli jednymi z pierwszych polskich emigrantów w okolicach jeziora Michigan. Przybyli tu w 1872 roku z Półwyspu Helskiego. Odnajdujemy wśród nich nazwiska: Struck, Muza, Styn, Kohnke, Bolda, Golla, Budzisz, Jeka. Wyspę Jones Kaszubi zamieszkiwali do 1940r. kiedy zostali przymusowo wysiedleni w związku z rozbudową portu przez Illinois Steel Company. Potomkowie kaszubskich emigrantów do dziś zachowali silną tożsamość. Spotykają się raz do roku na Wyspie Jones w wydzielonym Parku Kaszubskim i celebrują swoją kaszubskość.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2018 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.