Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Poświęcenie nowego sztandaru Zarządu Głównego ZKP
Gdańsk, niedziela, 9 grudnia 2018

Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

ma zaszczyt zaprosić
na uroczystość

poświęcenia nowego sztandaru Zarządu Głównego ZKP

połączonego ze spotkaniem opłatkowym Zrzeszenia,
która odbędzie się 9 grudnia 2018 r. o godz 12:00
w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, a następnie w Dworze Artusa

 

Program uroczystości:

12.00 Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, ul. Podkramarska 5
  Uroczysta Msza Święta z poświęceniem nowego sztandaru

13.30 Dwór Artusa w Gdańsku, Długi Targ 43-44
  Uroczyste otwarte posiedzenie Zarządu Głównego ZKP
  • wystąpienia:
  - Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prof. Edmunda Wittbrodta
  - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosława Sellina
  - Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka,
  - Przewodniczącego Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Senatora RP, Kazimierza Kleiny
  • symboliczne przybicie „gwoździ” do drzewca sztandaru
  • koncert Chóru Kameralnego „Discantus” pod dyrygenturą dr. Sławomira Bronka
  • przełamanie się opłatkiem

 

_________________________________________________________________________

Historia sztandaru ZKP

Nie udało się odnaleźć dokumentów dotyczących sztandaru Zarządu Głównego. Uchwałę o ustanowieniu swojej stanicy Zarzad Główny podjął 6.06.1981 r. Wydaje się także, że równocześnie z Oddziałem Gdańskim 8.08.1984 r. uzyskano zgodę Ministerstwa Kultury i Sztuki na używanie sztandaru. Główny wpływ na dobór symboli – gryf, sygnet Świętopełka oraz dewizy z powieści A. Majkowskiego „Żece i przigode Remusa” – wywarli Lech Bądkowski oraz Izabella Trojanowska. Wspomnianemu hasłu gwałtownie przeciwstawiły się ówczesne władze i przez dłuższy czas było zakryte przez powiększony wizerunek Świętopełkowego pierścienia. Całość skomponowała Małgorzata Marczak, ponadto opracowała także wzory kwiatowe oparte na motywach z XVIII‑wiecznego ornatu żukowskiego. Sztandar wykonały Józefa Neubauer i Anna Galuch z Banina pod nadzorem Barbary Rezmer. W zakupie nieosiągalnego wówczas u nas jedwabiu pomocy udzielił Ferdinand Neureiter z Salzburga. Władze państwowe nie wyraziły zgody na zamieszczenie dewizy ZRZESZONYCH NAJU NICHT NIE ZŁÔMIE; a sugestię by wymienić ją na inną została odrzucona przez Prezydium Zarządu Głównego, który ostatecznie podjął decyzję o czasowym zakryciu kwestionowanej dewizy. Sztandar zaistniał bez dewizy, ta została odsłonięta już po ustaleniach Okrągłego Stołu i narodzinach III Rzeczypospolitej. Wspólna uroczystość wręczenia sztandaru Zarządu Głównego i Oddz. Gdańskiego oraz wbicia gwoździ fundatorów odbyła się 17.03.1985 r. w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta. Wówczas sztandar z rąk prezesa ZG/ZKP Szczepana Lewny odebrał pierwszy poczet w składzie Bernard Andrzejczak (Prezes ZKP o/Brusy, przedstawiciel średniego pokolenia), Feliks Marszałkowski (Kartuzy, senior działaczy kaszubskich) i Tomasz Szymański (Klub Pomorania). Uroczystości towarzyszyły dwa pierwsze sztandary ZKP: Oddziału Kościerskiego i Oddziału Chojnickiego. Fundatorami gwoździ sztandaru ZG ZKP było trzydzieści oddziałów ZKP.

Sztandary ZG ZKP i Oddziału Gdańskiego ZKP zostały poświęcone przez bpa Tadeusza Gocłowskiego 24 marca w Katedrze Oliwskiej. Gdański arcypasterz powiedział w swym kazaniu: „(...) Za chwilę poświęcimy sztandary — właśnie tu, w Katedrze, która jest religijnym i kulturowym centrum (powiedziałbym więcej: sercem) tego regionu, od 800 lat, kiedy książęta pomorscy dokonali tej trwałej fundacji. (...) Drodzy moi bracia i siostry, na epitafium Świętopełka czytamy takie słowa: Książę Świętopełk dług swój śmierci spłacił — szlachetny, mądry, nieulękły w boju, wyznawca Boga, wiary obrońca, prawdy miłośnik. Tacy są nasi antenaci! (...) Na waszych sztandarach umieściliście Świętopełkowy znak, nim się pieczętujcie: odwrócona kotwica, a w symbolice kotwicy jest i walka, i zwycięstwo, i nadzieja. W całej historii tej ziemi była i walka, były i zwycięstwa, a przede wszystkim zawsze była chrześcijańska nadzieja. Krzyż i kotwica były tu, nad polskim morzem, zawsze obecne — od świętego Wojciecha przez Świętopełka aż po współczesnych gdańszczan, którzy z symboliką krzyża i kotwicy na niej umieszczonej łączą swoje nadzieje. Niech więc nas wszystkich łączy umiłowanie krzyża czyli prawdy, sprawiedliwości i miłości, umiłowanie tej ziemi i jej kultury, umiłowanie tych wszystkich wartości, które przez wieki kształtowały oblicze tej ziemi. (...) Sztandary wasze niech będą wam przypomnieniem tych prawd, prawd o nas, o historii naszej, o ziemi naszej. I niech będą wyznacznikami naszego współczesnego programu.” Uroczystość uświetniły występy chórów: bazyliki katedralnej w Oliwie oraz "Dzwonu Kaszubskiego" z Gdyni. 

Skan z książki"Stanice Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego"

Skan z książki"Stanice Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego"

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.