Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzień Jedności Kaszubów w Żukowie
Żukowo, sobota, 23 marca 2019

W sobote 23 marca, serdecznie zapraszamy na XVI Dzień Jedności Kaszubów, który odbędzie się w tym roku w Żukowie!

Tradycyjnie uroczystości w tym dniu rozpoczniemy od  Mszy świętej w koścele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie przy ul. Siostry Faustyny 1, aby następnie pochodem przejść do miejsca głównch wydarzeń tj. do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza przy ul. Armii Krajowej 2. Odbędą się tu główne uroczystości i próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

Obchodom towarzyszyć będą: kiermasz twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy regionalnych zespołów oraz liczne atrakcje dla dzieci. Natomiast w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie rozegrany zostanie turniej gry w „Baśkę”.

 

 

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I  zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017) oraz Kosakowo (2018).

Obchodom towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. W 2006 roku wzbogacono imprezę wspólnym muzykowaniem akordeonistów pochodzących nie tylko z Pomorza. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

Kliknij, aby powiększyć program

 

Akordeonowe bicie rekordu na stałe wpisało się w obchody Dnia Jedności Kaszubów, stało się też doskonałą promocją tego instrumentu. Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólne 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś  podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Obecny rekord należy do obchodów w Bojanie, gdzie zagrało 372 akordeonistów.

NUTY DLA AKORDEONISTÓW:

 

Mapa przemarszu oraz głównych wydarzeń

 

(Kliknij,aby powiększyć mapę)

 

(Kliknij,aby powiększyć mapę)

 

Zapraszamy twórców ludowych, regionalnych rzemieślników do przesyłania formularzy zgłoszeniowych do siedziby Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie przy ul. Mściwoja 6.

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy

 

 

 

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2019 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.