Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Ùczimë pò kaszëbskù w szkòle ònline
Online, czwartek, 17 września 2020

Korzystanie z technologii informatyczno-komunikacyjnych w minionym semestrze nie było wynikiem wzmożonej aktywności entuzjastów nowinek technologicznych, ale koniecznością spowodowaną zamknięciem szkół z powodu pandemii. Ważniejsze od pytania, czy wprowadzać nowe technologie stało się zadanie stosowania narzędzi TIK z pożytkiem dla uczniów.  Zebraliśmy w ciągu tych kilku miesięcy cenne doświadczenia, rozwinęliśmy kompetencje cyfrowe, pamiętamy sukcesy i problemy nauki zdalnej. Teraz, po wakacyjnej przerwie, możemy spojrzeć na nowo i z różnych perspektyw na praktyki nauczania i uczenia się online, by zyskać inspiracje na nowy rok szkolny. Dlatego wrześniowa konferencja na Uniwersytecie Gdańskim została poświęcona tematyce nauczania zdalnego.

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Filologii Polskiej/Etnofilologia kaszubska Uniwersytetu Gdańskiego

zapraszają do udziału

 w konferencji naukowo-dydaktycznej dla nauczycieli języka kaszubskiego

Ùczimë pò kaszëbskù w szkòle ònline. Szkólny i ùczéń w internetowi sécë

Webinarium z wykładami i warsztatami 17 września 2020 r.

od godz. 14.00 do godz. 17.00

 

14.00 OTWARCIE  KONFERENCJI

Prezes ZKP Jan Wyrowiński

Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr. hab. Dariusz Szczukowski

 

WYKŁADY I WARSZTATY

 

  • Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób o nią właściwie zadbać? (wykład), dr Maciej Dębski
  • Gry i zabawy edukacyjne na lekcjach języka kaszubskiego w dobie pandemii (warsztaty), Magdalena Buda, Alicja Pioch
  • Technologie informatyczno-komunikacyjne (TIK) w nauczaniu i uczeniu się języków (wykład)  dr Ewa Andrzejewska
  • Lekcje online – jak zaplanować i zrealizować nauczanie zdalne, by optymalnie wykorzystać potencjał mediów (warsztat), dr Ewa Andrzejewska
  • „Powiedz to całym zdaniem” – rola pisania w nauce języka kaszubskiego (wykład), dr Justyna Pomierska
  • TIKI w edukacji. Tworzenie słowniczków i quizów na przykładzie aplikacji quizizz.com  (warsztaty), Magdalena Buda

Pòmidzë wëkładama i warkòwniama prezentacjô kaszëbsczi, edukacyjny bòkadnoscë cyfrowi i wëdôwiznowëch nowòsców – absolwencë kaszëbsczi etnofilologii: Paulina Węsierska i Gracjan Fopke

LINK do konferencji:

https://livewebinar.com/269-198-368

W dniu konferencji (17 września) od godziny 13.45 będzie aktywny link do rejestracji

 

PRELEGENCI:

Maciej Dębski, adiunkt w Zakładzie Socjologii Stosowanej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego,  członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oddział w Gdańsku, członek International Society for the Sociology of Religion, członek Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności w Gdańsku, współpracuje z fundacją Dbam o swój zasięg. W maju i czerwcu 2020 r. w zespole naukowców (UG, UAM, AGH, PTEM) prowadził badania na temat samego doświadczenia zdalnego nauczania, ale także obszaru higieny cyfrowej, stosunku do nowych technologii czy kwestii związanych z emocjami. Z projekt „Zdalne nauczanie a adaptacja do warunków społecznych w czasie epidemii koronawirusa”  jesienią br. pojawi się raport, którego wstępne wyniki można poznać tu: https://zdalnenauczanie.org/

Ewa Andrzejewska, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Germanistka i polonistka. Zajmuje się kształceniem nauczycieli i jest kierownikiem praktyk pedagogicznych. Bierze udział w pracach Zespołu ds. Edukacji przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, pracuje na kursach przygotowujących do nauczania języka kaszubskiego. Stypendystka Fundacji Friedricha Eberta. Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego (od 2013 r.), Przewodnicząca Koła PTN w Gdańsku. Autorka materiałów do nauczania języka kaszubskiego w kl. I-III „Zwierzãta na zaklãti stegnie”  oraz  IV-VI „Lëdzë i czarë”.

Justyna Pomierska, z zamiłowania uczy jak uczyć [się]: najpierw uczyła w szkole dzieci i młodzież języka polskiego, teraz uczy studentów dydaktyki języka polskiego i kaszubskiego, a zważywszy na to, że kwestia nauczania języka regionalnego jest in statu nascendi jak i sama kaszubszczyzna, w tej kwestii chciałaby zrobić więcej. Od czterech lat przygotowuje teksty na Dyktando kaszubskie. Naukowo zajmuje się paremiologią (nauka o przysłowiach) i z tą dziedziną związane są dwie książki: Przësłowié samò sã rodzy w głowie. Kaszubskie przysłowia z polskimi odpowiednikami (Oficyna Czec 2002, 2010) oraz niedawno Przysłowia kaszubskie. Studium z paremiografii i paremiologii. (Instytut Kaszubski 2013). Pierwsza powstała podczas pisania pracy magisterskiej, wzbogacona o odpowiedniki polskie przysłów stanowi ciekawą lekturę dla miłośników „mądrości ludowej” na Kaszubach i w Polsce, a także pomoc dla nauczycieli i uczniów, druga jest wynikiem żmudnych i czasochłonnych kwerend w kaszubskich słownikach, zbiorach przysłów, gazetach, pracach etnograficznych itp. Zawiera słownik i wnikliwe studium o dziejach kaszubskiego przysłowia na przestrzeni wieku: od poł. XIX w. do połowy XX w.

Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim w Katedrze Polonistyki Stosowanej, jest kierownikiem studiów podyplomowych nauczanie języka kaszubskiego, koordynatorem działań związanych z uruchomieniem kierunku: etnofilologia kaszubska oraz przewodniczącą Rady programowej kierunku etnofilologia kaszubska.

Magdalena Buda, nauczycielka – germanistka. Liderka Gdańskiego Projektu Kreatywna Pedagogika. Prowadzi zajęcia kreatywności dla nauczycieli. Pracuje w ZSO8 w Gdańsku. Autorka programów edukacyjnych i szkoleń, zawsze aktywizujących i praktycznych. Prowadzi autorski blog edukacyjny Frau Buda (fraubuda.wordpress.com) oraz blog Kreatywnej Pedagogiki https://kreatywnapedagogika.wordpress.com . Od zawsze maluje, rysuje oraz marzy o ilustrowaniu książek dla dzieci i te marzenia właśnie teraz spełnia. Znana z tego, że ciągle coś wymyśla dla swoich uczniów, co więcej sama tworzy pomoce dydaktyczne, które są nie tylko praktyczne, ale też obowiązkowo pięknie zaprojektowane.

 

 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.