Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Zajęcia „ETNO – LALKA”
poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Kultura kaszubska od lat urzeka swoim pięknem i unikatowością. Wiele jej elementów jest inspiracją do działań Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. 

Wśród wielu dziedzin niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub,  szczególne miejsce w działalności GOK  ma haft.  Korzystając ze wsparcia Ministra Kultury, Gminny Ośrodek Kultury podjął szereg działań, dzięki którym hafciarstwo zaczęły być z powrotem kultywowane w naszym regionie.

Obecnie realizowany jest projekt „MODA NA ETNO”, który ma  bezpośrednio nawiązywać do tradycji haftowania, jak i inspirować się nimi i ukazywać do czego wzory haftu kaszubskiego mogą posłużyć obecnie.

W ramach projektu w gminnych placówkach organizowane są warsztaty pn.: „ETNO – LALKA”.  Zajęcia prowadzi p. Martyna Szupecka – artystka i kreatorka mody.

Dzieci dowiadują się, czym jest haft kaszubski i jak odróżnić ten pochodzący z naszego regionu od innych haftów. Pod opieką prowadzącej, uczestnicy warsztatów z drewnianej łyżki i krepiny wykonują strój kaszubski. Mali artyści, tworząc laleczki z najprostszych materiałów nie tylko poznają tradycje swojego regionu, ale też samodzielnie tworzą piękne zabawki.

Być może zdjęcia z przebiegu zajęć, przedstawione poniżej, zachęcą rodziców do korzystania z zasobów kaszubskiej sztuki ludowej w kształtowaniu wyobraźni dzieci i ich rozwoju artystycznego…?

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.